 |
|
Senovės Graikija:
Antikinė kultūra praplėtė visuomenės egzistavimo ribas, pareikšdama apie save pasaulinio masto gamtos mokslų ir filosofijos žiniomis. Pagrindą jai sukūrė senovės graikai, paveldėję senųjų civilizacijų pasiekimus. Svarbiausiu Graikijos ankstyvųjų amžių geografinio pasaulio pažinimo šaltiniu laikomi mitai ir aprašytos kelionės.
Klasikinės Graikijos geografijos kūrimasis sutapo su visų kultūros suklestėjimu Senovės Graikijoje. Vienas didžiausių šio laikotarpio geografijos laimėjimų buvo Žemės suvokimas ir šios idėjos plėtojimas.
Helenistiniam graikų visuomenės laikotarpiui būdingos ilgos kelionės ir žygiai, kurių metu buvo sukaupta daug naujų žinių apie kaimynines šalis. Dažniausiai buvo keliaujama į Mažąją Aziją Indijos, Vidurinės Azijos link, todėl šio laikotarpio kultūroje ir moksle atspindi tų kraštų poveikis. Helenizmo laikotarpiu Graikijoje svarbiausiu mokslo centru tapo . Čia mokslininkams buvo sudarytos ypatingos sąlygos: buvo įkurta mokslo akademija su didžiule biblioteka, observatorija. Čia veikė ir žymiausia antikos geografijos mokykla.
Helenistinio laikotarpio pradžia siejama su Aleksandro Makedoniečio žygiais. Nors jo žygiai nebuvo susiję su geografiniais atradimais, tačiau informacija labai praplėtė graikų geografinį pasaulio pažinimą, oikumenos ribas ir paskatino naujas keliones.
Istorijos pradininko Herodoto knygose randamos pirmosios žinios apie skitų kraštą, plačiai aprašyta Afrikos gamta ir žmonės, Mesopotamijos drėkinimo sistemos. Kalbėdamas apie žemynus, sako Aziją ir Libiją (Afriką) įsivaizduojąs kaip atskirus žemynus. O kokia esanti Europa, negalįs tvirtinti, nes nežinąs jos ribų. Grįžęs viešai žmonėms pasakodavo apie aplankytus kraštus, todėl yra tarsi pirmasis pasaulio kraštų geografijos mokytojas.
Dėl kolonizacijos V–III a. pr. Kr. graikų oikumena išsiplėtė ne tik rytų kryptimi. Rašytiniai šaltiniai rodo, kad graikai atplaukdavo ir į Atlanto vandenyną. Pirmasis graikas, apsilankęs vakarinėse Europos pakrantėse, buvo Pitėjas.