Scholastika
Viduramžių krikščioniškosios filosofijos kryptis, kurios pagrindą sudarė religinės dogmos, pagrįstos bažnyčios autoritetų pasisakymais, teiginiais ar nuomone kaip svarbiausiu tiesos kriterijumi.
Hanzos miestai

Normanai nuo seno vertėsi žvejyba ir jūrų gyvūnų medžiokle bei prekyba. Ieškodami naujų žvejybos ir medžioklės plotų, prekybos ir kariniais tikslais jie gerai buvo susipažinę su Šiaurės Atlantu. Nuo VII a. vidurio jie plaukiojo Baltijos jūroje, atrado Alandų salas, lankėsi Rygos ir Suomių įlankose. Pasinaudodami senuoju prekybiniu keliu upėmis ir sausuma, siekdavo Juodąją bei Kaspijos jūras.

Venecijos pirkliai, tarpininkaudami tarp Europos ir Artimųjų Rytų, turėjo galimybę lankytis tolimuose kraštuose ir plėsti geografinį pasaulio pažinimą. Tarp jų ypač išgarsėjo Markas Polas – Venecijos pirklys, su tėvu ir dėde vienas pirmųjų europiečių, keliavusių Šilko keliu į Kiniją bei apsilankiusių pas chaną Chubilajų. Daugiau nei 15 metų Markas gyveno Kinijoje ir tarnaudamas chanui lankėsi įvairiose Kinijos provincijose, išmoko kinų ir mongolų kalbas. Į Europą Markas Polas grįžo tik 1295 metais. Savo kelionių įspūdžius surašė knygoje ,,Sero Marko Polo knyga apie rytų karalystes ir stebuklus“.

Portulanai – žemėlapiai, kuriais Viduramžiais naudojosi Europos jūrininkai. Juose detaliai vaizduotos jūrų pakrantės, seklumos, uostai ir pakrančių miestai. Pagal graikų taisykles jie buvo orientuoti į šiaurę, su centre nubraižyta kompaso „rože“.

Viduramžiai

Geografijos samprata, raida ir geoinformacija

Garsinis takelis

Viduramžių Europos geografija:

Antikos pasaulietinę kultūrą pakeitusi bažnytinė kultūra kategoriškai neigė antikinės civilizacijos pasiekimus, todėl pasaulio pažinimo pagrindą sudarė scholastika. Antikinės geografijos žinios buvo pamirštos, kaip ir Žemės rutuliškumo idėjos, didžiosios graikų bei romėnų kelionės ir žemėlapiai.

Antikos ūkinių ryšių žlugimas buvo ypač nepalankus keliautojams. Kelionės buvo nereguliarios, iš pradžių susijusios su prekyba, piligrimais ir misionieriais, vėliau peraugusios į organizuotus kryžiaus žygius. Šių kelionių metu europiečiai susipažino su Mažosios Azijos pusiasaliu ir Artimaisiais Rytais. Per žygius sukauptos geografinės žinios pasklido po Europą ir išliko iki šių dienų. Remiantis šiais aprašymais buvo sudaromi gana tikslūs portulanai. XI–XIII a. sustiprėjus miestams, plečiasi sausumos kelių tinklas, tobulėja laivynas. Viduržemio jūroje plaukiojo Venecijos, Florencijos, Genujos pirkliai. Šiaurės jūros, Baltijos pakrančių bei Vakarų Europos miestai, sukūrę prekybinę Hanzos sąjungą, taip pat vaidino didelį geografinio pažinimo vaidmenį.

Kozmos Indikoplekso „Krikščioniškosios topografijos” Visata Herefordo pasaulio žemėlapis Pasaulis pagal Kozmą Indikopleksą
Garsinis takelis

Geografija arabų pasaulyje:

Tuo metu, kai viduramžių Europa gamtos pažinimą siejo su scholastika, arabų kraštuose mokslas sėkmingai plėtojosi. Nors idėjines arabų pažiūras ir varžė Korano diktuojamos normos, tačiau mokslinės kūrybos griežtai nereglamentavo, netrukdė Žemės ir Visatos pažinimo. Žemė, pasak Korano, esanti apskrita ir plokščia. Tuo tarpu arabų mokslininkai laikėsi iš graikų perimtos Žemės rutuliškumo idėjos. Arabų geografinis pasaulio pažinimas buvo susijęs su mokslo bei kartografijos plėtra, karo žygiais ir prekyba. Arabai, skyrę Vakarų ir Rytų pasaulius, buvo aktyvūs tarpininkai. Keliaujama buvo prekybos, religijos, diplomatijos ir kitais tikslais. Kai kurių kelionių tikslas buvo įgyti naujų žinių apie naujas šalis.

Arabai buvo aktyvūs prekybos tarpininkai. Nuo VII a. jie pradėjo lankytis Indijoje ir Ceilone. Kiek vėliau pradėjo prekiauti su Kinijos miestais. Intensyviai keliavo rytinėmis Afrikos pakrantėmis. XII a. jų pirkliai siekdavo Madagaskarą. Afrikos dykumų klajokliai siekdavo Nigerį, Čado ežerą.

Politinė ir ekonominė arabų pasaulio padėtis, intensyvios kelionės ir išvystyta kartografija sudarė palankias sąlygas kaupti geografines žinias apie svetimus kraštus. Todėl arabų geografijoje daug informacijos apie kitus kraštus.

Al Idrisijaus „Tabula Rogeriana“ fragmentas Avicena
Grįžti