Daugiau nei 20 metų trunkanti masinė Lietuvos gyventojų migracija sukėlė gausybę demografinių, socialinių ir ekonominių problemų. Mažėjant gimstamumui, jau stinga tam tikrų sričių specialistų bei kitos darbo jėgos. Dėl emigracijos sparčiau vyksta gyventojų senėjimas.
Nepaisant emigracijos keliamų problemų, dėl šio reiškinio Lietuvoje mažėja nedarbas ir nusikalstamumas, kasmet iš užsienio pervedama nuo 2 iki 5 mlrd. litų, gerėja darbinė kvalifikacija. Dėl sparčios emigracijos apie mūsų šalį ir kultūrą sužino vis daugiau žmonių. Per pastaruosius kelis dešimtmečius iš esmės pasikeitė lietuvių paplitimo žemėlapis. Statistika teigia, kad už Lietuvos ribų gali gyventi apie 1,7 mln. žmonių. Daugiausia gyvena JAV – 50% visų užsienio lietuvių, Jungtinėje Karalystėje – 16%, Airijoje – 7%.
Daugelyje pasaulio šalių gyvenantys lietuviai yra susibūrę į bendruomenes. Šiuo metu įregistruotos 36 valstybių lietuvių bendruomenės sudaro Pasaulio lietuvių bendruomenę. Daug lietuvių stengiasi puoselėti lietuvių kalbą, išsaugoti savo tautiškumą. 32 pasaulio šalyse veikia 177 lietuvių švietimo įstaigos, jų skaičius auga.
Vyriausybė kuria programas ne tik emigracijos mastams mažinti, bet ir reemigracijai vykdyti siekiant susigrąžinti kvalifikuotus darbuotojus, jaunimą.