Krateris
Taurės arba piltuvo formos dauba ugnikalnio viršūnėje arba šlaite, susidariusi dėl aktyvios ugnikalnio veiklos.
Vulkaninė bomba
Sustingusios lavos ar kitos uolienos gabalas kaip ugnikalnio išsiveržimo produktas.
Vulkaniniai pelenai
Labai smulkios, iki 2 mm diametro, uolienų ir mineralų dalelės, išmetamos pro ugnikalnio vulkaninę angą per šio išsiveržimą. Pelenai susidaro, kai išsiveržimo metu vykstant sprogimui, kietos uolienos suskyla ir magma išsiskirsto į miniatiūrines daleles. Labai smulkūs pelenai gali pasklisti kilometrų atstumu, nusėsdami ant žemės paviršių kaip dulkių ar miltų sluoksnis. Pelenai yra vienas iš piroklastinių medžiagų tipų. Dideliais kiekiais išmesti pelenai gali suformuoti pelenų kūgį – ugnikalnio korpusą. Pelenų sluoksnis ilgainiui susicementuoja į kietą uolieną tufą.
Ugnikalniai ir žmonės

Vulkanizmas

Nors ugnikalnio išsiveržimus galima sekti ir prognozuoti, smarkaus išsiveržimo metu iš ugnikalnio kraterio išsiveržia ne tik karšta deginanti lava, bet aukštai iššaunamos vulkaninės bombos. Šios gali nuskrieti apie 10 kilometrų nuo ugnikalnio ir nukristi bei sužeisti ar net užmušti apylinkėse esančius žmones.

Daug žalos padaro vulkaniniai pelenai, kurių įkvėpusiems žmonėms gali kilti kvėpavimo sutrikimų (astma), smulkios pelenų dalelės erzina akis, o patekusios į plaučius ir susimaišiusios su ten esančia drėgme, susicementuoja.

Grįžti