AB „Akmenės cementas”

1947 m. Akmenės rajone pradėta statyti cemento gamykla. Svarbiausias veiksnys, lėmęs šios įmonės atsiradimą, buvo žaliavos. Akmenės rajone kasamos klintys yra pagrindinė cemento, statybinių kalkių, klintmilčių žaliava. Ilgainiui aplink gamyklą išaugo Naujosios Akmenės miestas.
UAB „Indorama Polymers Europe“

Vietos naujai gamyklai „Indorama“ ieškojo visoje Rytų ir Vidurio Europoje. Klaipėdos laisvoji ekonominė zona (LEZ) pasirinkta dėl patogaus susisiekimo jūra su kitomis Europos valstybėmis ir JAV. Investuotojams patrauklu tai, kad Klaipėdos LEZ yra sukurta infrastruktūra, o Klaipėdos LEZ valdymo bendrovė partneriams teikia įvairias paslaugas, susijusias su įmonės registracija, žemės nuoma, gamyklos statyba ir pan. Taigi šios įmonės atsiradimą Lietuvoje lėmė susisiekimo, sutvarkytos infrastruktūros ir vyriausybės politikos veiksniai (vyriausybės sprendimu buvo nustatytos mokestinės lengvatos LEZ teritorijoje besisteigiančioms įmonėms).
UAB „Kėdainių konservų fabrikas“

UAB „Kėdainių konservų fabriko“ ištakos siekia 1944 m. Šiandien tuometės valstybinės įmonės veiklos tradicijas tęsia 1996 m. privatizuota ir iš esmės renovuota įmonė. Ji įsikūrusi Kėdainių rajone, nes čia palankios klimato, dirvožemio sąlygos bei gana daug daržovių augintojų ūkių. Kėdainių rajonas yra šalies centre, todėl įmonei patogu susisiekti su visais Lietuvos regionais. Netoli einančios magistralės Klaipėda–Vilnius ir Via Baltica garantuoja patogų susisiekimą.
AB „Grigiškės“

1923 m. Grigiškių popieriaus fabriko statybos pradėtos Neries ir Vokės upių santakoje. Iškasus nedidelį kanalą ir ant Vokės upės pastačius užtvanką, gautas net 12 m vandens kritimo aukštis, reikalingas turbinų sukimui ir energijos gamybai. Svarbi padėtis ir šalia sostinės, kurioje buvo reikalingi darbo jėgos ištekliai bei įmonės, galinčios pagaminti įrenginius. Nemažiau svarbus ir geras susisiekimas, kuris garantuoja sklandų žaliavų atvežimą ir gatavos produkcijos išvežimą. Dabar įmonė nepriklauso nuo energijos gamybos šaltinio, tačiau savo svarbą išlaikė susisiekimo ir darbo jėgos veiksniai.
UAB mokslinė gamybinė firma „Šviesos konversija“

Kompanija įkurta 1994 m. atsiskyrus nuo Vilniaus universiteto Lazerinių tyrimų centro. Įkurta netoli Vilniaus universiteto, o pagrindinis veiksnys įmonės atsiradimui buvo aukšta darbuotojų kvalifikacija ir specialistų patirtis. Po 20 metų veiklos įmonė persikėlė į naują vietą, kur sutvarkyta infrastruktūra, patogus susisiekimas ir pačių investicijomis pastatytos didesnės patalpos. Aukšta darbuotojų kvalifikacija išlieka svarbiausiu įmonės išsidėstymo veiksniu.
Pramonės išdėstymo veiksniai

Lietuvos pramonė

Pramonės išdėstymo veiksniai – tai veiksniai, nuo kurių priklauso pramonės įmonės kūrimo vietos pasirinkimas. Stengiamasi parinkti gamybos poreikiams tinkamiausią vietą, įvertinami gamtiniai, ekonominiai ir žmogiškieji veiksniai. Vieni veiksniai būna labai svarbūs, kiti – ne tokie svarbūs, dėl to veiksniai skirstomi į „kietuosius“ ir „minkštuosius“. Laikui bėgant veiksnių svarba gali keistis.

Energijos ištekliai Vartotojų gausa Transporto infrastruktūra Žemės kaina Valdžios parama Žaliavos Darbo jėgos ištekliai

Pramonės įmonės Grįžti