Didieji geografiniai atradimai:
Renesansas susijęs su europietiškos civilizacijos ekspansija į kitas pasaulio šalis. Jo metu įsigali humanistinė pasaulėžiūra, suklesti mokslas ir menai. Didelę reikšmę Europos kultūros raidai turėjo Didieji geografiniai atradimai, išplėtę europiečių oikumenos ribas, atvėrę naujas pasaulio geografinio pažinimo ir ūkio plėtojimo erdves, skatinę mokslo bei technikos pažangą. Kultūrinis atgimimas lėmė ir pokyčius moksle. Dėl gamtos mokslų pasiekimų iš esmės pasikeitė Žemės, kaip planetos, ir visos Visatos samprata.
Pasaulio geografinio pažinimo pagrindą sudarė kelionės ir aplinkos tyrimai. Tobulėjant tiksliesiems mokslams, išrasti ar patobulinti ir geografiniuose tyrimuose naudoti prietaisai ir instrumentai (termometrai, barometrai, kvadrantai, higrometrai ir kt.). Jų naudojimas užtikrino aukštesnį geografijos mokslo lygį.
XVII–XIX a. geografija:
Švietimo amžius dažnai vadinamas ekspedicijų amžiumi. Šiuo laikotarpiu pradėta skverbtis į vidinius jau atrastų kraštų rajonus. Naudojant įvairius prietaisus ir tyrimų metodus, pasiekta daug geografijos, geologijos, etnografijos ir kitų mokslo sričių atradimų. Švietimo amžiuje kelionės virto mokslinėmis ekspedicijomis. Europoje jos palietė šiaurinius rajonus, Azijoje – Sibirą, Tolimuosius Rytus, Kiniją, Indiją ir kitus kraštus. Afrikoje ir Amerikoje taip pat pamažu pradėta tyrinėti vidinius rajonus.
Švietimo amžius mokslo raidoje laikomas mokslinės informacijos sisteminimo, atskirų mokslo šakų formavimosi laikotarpiu. Ypač sparčiai plėtojosi gamtinė geografija. Tuo pačiu metu pradėjo formuotis ir visuomeninė geografija.
XIX a. visas Žemės paviršius tampa geografijos laboratorija, pradėjo formuotis savarankiškas geografijos mokslas. Šį procesą skatino vis didėjantis geografinės informacijos srautas, susijęs su naujų teritorijų tyrinėjimais ir jų apibendrinimu.
XIX a. geografiniai tyrimai apėmė visą pasaulį ir skatino savarankiškos geografijos mokslo srities formavimąsi. Pradėjo kurtis geografijos katedros aukštosiose mokyklose, imta rengti geografijos specialistus.