Socialinių problemų ratas plečiasi, jis apima naujų darbo vietų kūrimą ir nedarbą, nuolat didėjančią socialinę apsaugą ir rūpybą, nevaldomo ligų ir epidemijų protrūkio pavojų, nusikalstamumo augimą, socialinės nelygybės neišvengiamumą.
Skurdas ir badas:
XXI a. fenomenas – bado juosta. Ši problema skaudžiausia yra Afrikoje – į pietus nuo Saharos esančiose valstybėse. Tai vadinamoji Sahelio sritis, kuri ištisa juosta driekiasi nuo Atlanto iki Indijos vandenyno. Badas bei neprievalgis kamuoja ir kai kurias Lotynų Amerikos ir Azijos šalis. Svarbiausia bado priežastis yra ta, kad maisto produktų gamybos geografija nesutampa su vartojimo geografija. Didžiausios maisto produktų gamintojos yra JAV, Kanada, Australija ir Vakarų Europos šalys. Jose pagamintas maistas visiškai patenkina savų gyventojų mitybos poreikius, tačiau skurdžių gyventojų daugėja ir ekonomiškai stipriose šalyse.
Nedarbas:
Nedarbas – tai globalus reiškinys, nors jo mastai skirtinguose pasaulio regionuose gerokai skiriasi. Tradiciškai nedirbančių žmonių skaičius tarp jaunimo nuo 15 iki 24 metų yra beveik dvigubai didesnis palyginti su vyresniais (per 25 metų ) žmonėmis ir siekia 17–25 proc. Tačiau, pvz., Jemene jaunimo nedarbo lygis siekia beveik 40 proc. O į šią problemą dėmesys buvo atkreiptas tada, kai Šiaurės Afrikoje kilo politiniai neramumai, kurių viena iš priežasčių ir buvo jaunimo nedarbas.
Europos Sąjungos šalyse nedarbo lygis labai skiriasi: nuo 3,7 proc. Austrijoje iki 21,2 proc. Ispanijoje. ES vidurkis – 9,5 proc.
ŽIV ir AIDS:
1,2 mln. žmonių kasmet miršta nuo AIDS. Sergančiųjų skaičius siekia beveik 30 mln. žmonių. Vien Afrikoje 1993 metais su teigiamu ŽIV testu buvo 38 milijonai, iš jų AIDS susirgo kas trisdešimtas žmogus.