Potvyniai ir atoslūgiai
  • slide1
  • slide2
  • slide3
Potvyniai ir atoslūgiai
Periodiški vandenyno (jūros) vandens lygio svyravimai, kuriuos sukelia Mėnulio ir Saulės trauka.
Siziginiai potvyniai
Kyla tuomet, kai Mėnulis ir Saulė atsiduria vienoje tiesėje su Žeme (per pilnatį ir jaunatį), jų traukos jėgos susideda ir kyla aukšti potvyniai.
Kvadratūriniai potvyniai
Kyla per tarpines Mėnulio fazes, kai Saulė, Žemė ir Mėnulis sudaro statų kampą, tuomet sušvelnėja Mėnulio traukos jėga ir kyla mažiausi potvyniai.
Vandenynų srovės
Vandenynų ir jūrų paviršiuje dėl pastoviai pučiančių vėjų susidarančios vandens sraujymės.
Vandenynų srovės

Pasaulinis vandenynas

Pasaulinis vandenynas niekada nebūna ramus, jis nuolat juda. Skiriamos šios vandens judėjimo formos: bangavimas, cunamiai, potvyniai ir atoslūgiai, vandenynų srovės.

Potvyniai ir atoslūgiai Vandenynų srovės

Potvyniai ir atoslūgiai yra nuolat pasikartojantys vandens lygio pakilimai ir nusileidimai vandenynų ir jūrų pakrantėse. Šiuos periodinius vandenyno vandens svyravimus sukelia Saulės ir Mėnulio trauka. Mėnulis yra dvigubai mažesnis už Saulę, bet arčiau Žemės, todėl jo įtaka potvyniams didesnė. Mėnulio trauka išgaubia vandenyną ties tuo dienovidiniu, ties kuriuo jis kybo. Tuo pačiu metu vandenynas išsigaubia ir priešingoje Žemės pusėje. Kadangi Mėnulis apskrieja Žemę per 24 val. 50 min., per tą laiką Žemėje įvyksta du potvyniai ir du atoslūgiai. Potvyniai gali būti dviejų tipų: siziginiai ir kvadratūriniai. Aukščiausi potvyniai būna upių žiotyse bei siaurėjančiose įlankose. Fandi įlankoje (Kanados pietrytinėje dalyje) vykstantys potvyniai ir atoslūgiai siekia iki 18 m – vieni didžiausių pasaulyje.

Vandenynų srovės – tarsi povandeninės upės, judančios tam tikra kryptimi, tūkstančius kilometrų plukdančios ne tik milžiniškus kiekius vandens, bet ir šilumą, šaltį, kritulius bei maistingąsias medžiagas. Vandenynų srovės tarsi nematomos juostos apjuosia Žemę. Galingos vandenynų ir jūrų srovės susidaro ir egzistuoja veikiant keliems veiksniams: pastoviems vėjams ir skirtumui tarp skirtingo vandens lygio ir tankio. Dėl Žemės sukimosi vėjai vandenyno sroves suka milžiniškais ratais. Šiaurės pusrutulyje vandenynų srovės teka pagal laikrodžio rodyklę, o į pietus nuo pusiaujo – prieš laikrodžio rodyklę. Taip srovės nuolat maišo Pasaulinio vandenyno vandenį. Nuo pusiaujo į ašigalius teka šiltosios srovės, o priešinga krytimi – šaltosios srovės. Šiltosios srovės sušildo didžiulius sausumos plotus, lemia žemės derlingumą ir švelnų klimatą. Be šiltųjų srovių poveikio daug didesnę Žemės dalį kaustytų ledas. Šaltosios srovės sukuria sausą klimatą, o didžiuliai regionai, patenkantys į jų poveikio zonas, yra virtę dykumomis.

Šiaurės Atlanto srovių sistema

Vandenyno srovės

Ties šiaurės atogrąža įkaitusius Atlanto vandenis vyraujantys pasatų vėjai gena į vakarus, Floridos pusiasalio link. Taip susiformuoja Šiaurinė pusiaujo srovė.

Šiaurinei pusiaujo srovei pasiekus Floridos pusiasalį, vandens srautas keičia kryptį ir pradeda tekėti šiaurės rytų kryptimi Europos link. Nuo čia tekanti vandens srovė vadinama Golfo srove.

Ties vidutinėmis platumomis srovė išsišakoja, dalis vandens toliau srūva į šiaurės rytus – Šiaurės Atlanto srovė, kita dalis – Azorų srovė, dėl Koriolio jėgos sukasi į pietus ir įsilieja į šaltąją Kanarų srovę.

Šaltoji Kanarų srovė, priartėjusi prie Žaliojo Kyšulio salų, veikiama pasatų, pasuka į vakarus ir susilieja su Šiaurine pusiaujo srove. Srovių žiedas užsidaro.

Grįžti