Kultūrų geografija
Gyvensenos skirtumai

Kultūrų geografija

Skirtinga kultūra daro įtaką žmonių aprangai, tarpusavio bendravimui, mitybai, tradicijoms.

Natūrinis
Vyrauja žemės ūkio produktų gamyba, skirta ne parduoti, bet patiems gamintojams vartoti.
Arkanų
Islamo religijos penki svarbiausi reikalavimai maldininkams.

Budizmo šalyse laikomasi nuostatos, kad kiekvienas save gerbiantis vyras bent trumpą laiką turi pabūti vienuoliu. Dažnai į vienuolynus vienam arba dviem mėnesiams, vasaros atostogų metu, atiduodami berniukai. Jie vienuolyne mokosi ne tik budizmo tiesų, bet ir paklusnumo, santūrumo, pagarbos vyresniesiems, mandagaus elgesio. Aukojimas yra svarbi budizmo dalis, todėl budistų vienuoliai, vienuolynai ir prie jų esančios organizacijos išlaikomos iš aukų. Miestų administracijose yra net keli etatai, kurių darbuotojų pagrindinės funkcijos – rūpintis kasdieniu aukojimu vienuoliams.

Budizmo mokymo reikalavimai daro įtaką Rytų ir Pietryčių Azijos kultūros sričių žmonių mitybai. Pasak budizmo, tinkamas mitybai yra tik šviežias, tą dieną paruoštas maistas, todėl budizmą išpažįstantys žmonės nevalgo vakarykščio ar kelių dienų maisto. Šio regiono šalių miestų ir mažesnių gyvenviečių gatvėse daug maisto prekeivių ir, nors klimatas karštas, maistas kasdien būna šviežias. Budizmo mokymai turi įtakos ir profesijoms. Budistas niekada nedirbs skerdykloje, nes budizmo tiesos neleidžia atimti gyvybės jokiai gyvai būtybei.

Juodosios Afrikos kultūros srityje tradicinės religijos papročiais apipynė daug gyvenimiškų situacijų: brendimą, piršimąsi, vedybas, vaikų gimimą, derliaus nuėmimą ir kitus svarbius įvykius. Išskirtinė Afrikos kultūros srities ypatybė – kūno puošyba, aprangos detalės bei papuošalai.

Didesnė dalis Afrikos valstybių pasižymi silpna ekonomika. Daug gyventojų dirba žemės ūkyje, kuris, niokojamas sausrų ir potvynių, dažniausiai būna natūrinis. Užauginama ir pagaminama maisto produktų nedaug, o turint omeny spartų gyventojų skaičiaus augimą, daug žmonių balansuoja ties išgyvenimo riba.

Islamo šalyse labiau bus gerbiamas pamaldus žmogus, kuris laikosi visų arkanų. Musulmonams vienas iš penkių svarbiausių religinių reikalavimų yra aplankyti šventąsias vietas. Atlikęs šį reikalavimą, tikintysis savo namų sienas išmargina šventojo miesto Mekos vaizdais, ištraukomis iš Korano, neretai pavaizduojama ir transporto priemonė, kuria keliavo į piligriminę kelionę.

Musulmonių sveikata beveik išskirtinai patikima tik gydytojoms. Jei gydytojas vis dėlto yra vyras, per vizitą pas jį kartu su moterimi dalyvauja ir jos vyras. Keliauti, rodytis viešumoje vienai moteriai yra nepriimtina, todėl moterį į dalykines keliones, verslo susitikimus dažnai lydi vienas iš šeimos vyrų.

Akivaizdi religijos įtaka aprangai matoma islamo šalyse. Apnuogintos rankos ar kojos, atidengti plaukai yra siejami su nepadoria ar net vulgaria išvaizda. Nors kai kuriose šalyse pastebimi liberalesni reikalavimai išvaizdai, bet dar daug, ypač religingesnių šeimų, reikalaujama nešioti galvos apdangalą, o kai kuriose šalyse net dengti veidą.

Amerikiečiai dažnai keičia darbą ir gyvenamąją vietą. Retas amerikietis vienoje įmonėje dirba 20 ir daugiau metų. Darbo keitimas yra siejamas su karjeros galimybėmis ir profesinių įgūdžių tobulinimu. Dėl to dažnai tenka keisti ir gyvenamąją vietą. Maždaug penktadalis amerikiečių kasmet persikelia gyventi kitur. Kadangi įsikurti nelengva, žmonės laikinai gyvena namuose ant ratų. Šie mobilūs namai tapo dar paklausesni ekonominės krizės metu, kai iš paskolų pirktų namų nuosavybę perėmė bankai.

Neatsakingas vartojimas ir vartotojiška visuomenė siejama su Vakarų pasauliu. Akcijos, nuolaidos, išpardavimai – tai rinkodaros elementai, skatinantys dar didesnį vartojimą. „Juodasis penktadienis“ – viena iš JAV prekybininkų sugalvota išpardavimų diena, kuri padeda suaktyvinti prekybą ir padidinti pelną. Taip atsirado neįprastas pavadinimas – aštuntajame dešimtmetyje JAV verslininkai pelningą dieną vadindavo „juoda“. Šios dienos poveikis toks didelis, kad paveikia net internetinę prekybą. Pirmadienis po šio savaitgalio yra vadinamas „Kibernetiniu pirmadieniu“ – tada išparduoti prekes pradeda didžiosios internetinės parduotuvės, tokios kaip „Amazon“.

Lotynų Amerikos kultūros srityje daugelis gyventojų yra krikščionys katalikai – atvykėlių iš Europos palikuonys. Katalikybės ir vietinių indėnų tikėjimų sandūra lėmė tai, kad daug katalikų švenčių buvo papildyta indėniškomis tradicijomis. Šios srities žmonės pamaldesni, dažnai lanko maldos namus, švenčia religines šventes. Pastarosiose, kuriose dažnos procesijos su šventųjų paveikslais ar skulptūromis, dalyvauja beveik visi tos vietos gyventojai.

Europos ir Šiaurės Amerikos kultūros sritys pasižymi aukštais urbanizacijos rodikliais. Dideli miestai, daug gyventojų, populiarus miestiškas gyvenimo būdas. Urbanizuotose teritorijose parkai ir poilsio zonos tarnauja žmonėms atokvėpiui vakare po darbo, savaitgalio poilsiui, pramogoms bei šeimų iškyloms.