Demografija
Mokslas, tiriantis gyventojų skaičių, sudėtį, teritorinį pasiskirstymą, pokyčių priežastis bei padarinius, analizuojantis demografinius procesus ir jų sąveiką su ekonominiais, socialiniais, politiniais, ekologiniais ir kitais veiksniais.
Vaisingumo koeficientas
Vidutinis vaikų skaičius, kurį moteris pagimdo per visą gyvenimą.
Natūralusis gyventojų prieaugis

Gyventojų skaičiaus kaita

Garsinis takelis

Gyventojų skaičiaus kaita atskirose šalyse labai skiriasi. Sparčiausiai gyventojų daugėja ekonomiškai silpnose šalyse, o tai kelia aibę problemų ir dar labiau didina skurdą. Ekonomiškai stipriose šalyse gyventojų skaičius didėja labai lėtai, o kai kuriose šalyse žmonių netgi mažėja. Tokios tendencijos irgi kelia problemų. Gyventojų skaičiaus kaita priklauso nuo kelių demografinių rodiklių: gimstamumo, mirtingumo, vidutinės gyvenimo trukmės, migracijos.

Gimstamumas pasaulyje
Garsinis takelis

Šis rodiklis įvairiuose pasaulio regionuose ir šalyse smarkiai skiriasi. Labai didelis gimstamumas (per 30 ‰) būdingas beveik visoms atogrąžų Afrikos šalims. Gana didelis gimstamumas (20–30 ‰) yra daugelyje Azijos ir Lotynų Amerikos šalių. Beveik visose ekonomiškai stipriose šalyse gimstamumas mažas. Kuo mažiau valstybė socialiai išsivysčiusi, tuo didesnis joje gimstamumas. Didelį gimstamumą silpnose šalyse lemia kelios priežastys: moterų menkas išsimokslinimas (anksti išteka, neraštingos, stokoja žinių apie šeimos planavimą), įsišaknijusios tradicijos (vaikai padeda išlaikyti šeimą, išlaiko senyvus tėvus), religinės ir kitos nuostatos (kai kurios religijos nepritaria kontraceptikų naudojimui, turėti daug vaikų yra vyrų prestižo reikalas).

Gimstamumo žemėlapis
Garsinis takelis

Japonijoje gimstamumas siekia vos 8 ‰. Pagal gimstamumo rodiklius ši šalis yra paskutiniame dešimtuke. Japonės išsilavinusios, siekia karjeros, vėliau išteka. Vidutiniškai pirmojo vaiko susilaukia apie trisdešimtuosius gyvenimo metus. Vaisingumo koeficientas Japonijoje yra vienas iš mažiausių pasaulyje – 1,4 vaiko 1 moteriai. Tai reiškia, kad daugelis japonų šeimų susilaukia vieno ir tik nedaugelis šeimų – kelių vaikų.

Garsinis takelis

Vokietijoje gimstamumo rodiklis – 8,4 ‰. Šeimoms būdingos vėlyvos santuokos, nes daugelis moterų iš pradžių nori įgyti aukštąjį išsimokslinimą, siekia karjeros. Jaunos šeimos daug dėmesio skiria materialinei gerovei, atostogoms, pramogoms. Dėl didesnių poreikių vaiko išlaikymas labai brangaus, todėl atžalų šeimos susilaukia vėlai ir jų turi nedaug. Vokietijos moterų vaisingumo koeficientas – 1,42 vaiko 1 moteriai.

Garsinis takelis

Ukrainoje gimstamumas siekia 9,5 ‰. Nors moterys pirmuosius vaikus gimdo būdamos vidutiniškai 23-25 metų amžiaus, daugelis šeimų turi tik po 1 vaiką. Ukrainos moterų vaisingumo koeficientas – 1,3 vaiko 1 moteriai. Tai vienas žemiausių rodiklių pasaulyje. Šeimos nemažai dėmesio skiria išgyvenimui užsitikrinti, o dėl aukštų kainų vaiko išlaikymas kainuoja labai brangiai.

Garsinis takelis

Nigerio gimstamumo rodiklis – 46,8 ‰. 2013 m. tai buvo didžiausias rodiklis pasaulyje. Pagal vaisingumo koeficientą šalis taip pat yra pirma – 7 vaikai 1 moteriai. Nigeryje merginos išteka labai anksti (12–15 metų), menkai išsimokslinusios arba visai neraštingos, todėl stokoja žinių apie kontraceptikus ir šeimos planavimą. Šalyje kontraceptinių priemonių paplitimo rodiklis siekia vos 14 %.

Garsinis takelis

Afganistane gimstamumas – 39 ‰, o vaisingumo koeficientas – 5,5 vaiko 1 moteriai. Tokius aukštus rodiklius lemia socialinės ir religinės nuostatos. Merginos ištekėjusios rūpinasi tik namų ūkiu, dėl menko išsimokslinimo stokoja žinių apie šeimos planavimą. Prie to prisideda religinės nuostatos prieš kontraceptikų naudojimą. Be to, vaikai šalyje yra svarbi darbo jėga, prisidedanti prie šeimos išlaikymo. Afganistane 25 % vaikų nuo 5 iki 14 metų dirba.

Tęsti Grįžti