Pastatų pamatai
Kad pastato pamatai būtų tvirtesni, giliai į žemę suleidžiami gelžbetoniniai poliai. Priklausomai nuo pastato aukščio, polių ilgis gali būti nuo 50 iki 100 m, o skersmuo – 1,5–2 metrai. Visą pastato pamatą sudaro apie 300–400 polių. Pavyzdžiui, statant dangoraižį „Taipei 101“ Taibėjuje (Taivanas), pamatai buvo sukonstruoti iš 380 polių, kurių ilgis 80 m, o skresmuo – 1,5 m.

Amortizatoriai

Pastatą ir pamatus jungia guminiai amortizatoriai. Žemės drebėjimo metu, judant paviršiui, ta pačia kryptimi šiek tiek juda ir pats pastatas. Guminiai amortizatoriai neleidžia jam linguoti ir prarasti pusiausvyros.

Automatinės žaliuzės
Daugelyje aukštų pastatų veikia automatinės į žemės drebėjimų sukeltus virpesius reaguojančios žaliuzės. Nelaimės metu jos automatiškai užveria langus ir neleidžia dūžtantiems stiklams kristi žemyn ir sužeisti žmonių.
  • Metalinės konstrukcijos, kurios sutvirtina pastatą.
  • Žemės drebėjimo paveikti pastatai be monolitinių konstrukcijų.

Sutvirtinančios konstrukcijos

Norint sutvirtinti pastatą, naudojamos monolitinės konstrukcijos, dažniausiai plieniniai statramsčiai ir sujungimai tarp aukštų.

Svarmenys

Daugelyje šiuolaikinių aukštų pastatų viršutiniuose aukštuose įrengiami kompiuteriu valdomi svarmenys. Jie sumažina vertikalų pastato vibravimą per žemės drebėjimus. Pavyzdžiui, Taibėjaus dangoraižyje „Taipei 101“ įrengtas 5,5 m skersmens svarmuo sveria 660 tonų.

Atviros erdvės

Aplink aukštus pastatus įkuriamos atviros erdvės, kuriose galėtų susirinkti evakuojami žmonės.
Aplink daugiaaukščius pastatus keliai išdėstyti patogiai privažiuoti gaisrinėms, greitosios pagalbos transportui, kad, esant reikalui, būtų galima greitai evakuoti žmones.

Viadukų ir tiltų konstrukcijos

Statant viadukus ar tiltus, atramos su važiuojamąja dalimi sujungiamos guminiais amortizatoriais, taip sumažinama vibracija. Taip pat statoma daugiau atramų, nes mažesni tarpai tarp atramų padeda geriau atlaikyti žemės virpesius.

Prevencija

Žemėdreba

Tiksliai nustatyti, kada įvyks žemės drebėjimas, neįmanoma. Tačiau žinant jų nenuspėjamumą ir keliamą pavojų bei atsakingai pasiruošus, galima gerokai sumažinti didelių žemės drebėjimų padarinius.
Kuriant naujus, jautresnius ir tikslesnius seismografus bei ankstyvojo perspėjimo sistemas, galima įspėti apie nelaimę pavojaus zonoje gyvenančius žmones, o šiems atitinkamai pasiruošus išvengti skaudžių netekčių.
Labai svarbūs reguliarūs gyventojų saugos mokymai, kurių metu įgytos žinios ir įgūdžiai padeda nelaimės atveju.
Tankiai apgyvendintose vietovėse, kuriose dažni žemės drebėjimai, labai daug dėmesio skiriama statinių konstrukcijų projektavimui.

Žemės drebėjimų prevencija
Grįžti