Saulės jėgainės Lietuvoje
Vokietija
Tarp šalių, išnaudojančių saulės privalumus, pirmauja Vokietija, kur saulė duoda 43 % visos pasaulyje įsisavinamos saulės energijos. Tai akivaizdi lyderė, kuri antroje vietoje esančią Ispaniją lenkia daugiau kaip 4 kartus. Intensyvi plėtra pritraukia investuotojus, suinteresuotus pasirašyti ilgalaikes sutartis ir daug dėmesio skirti technologijų tobulinimui.
Ispanija
Ispanijoje pagaminama saulės energija sudaro 10 % pasaulio saulės energijos. Nors Ispanija antra pagal saulės jėgainių galingumą, bet nuo pirmoje vietoje esančios Vokietijos atsilieka daugiau nei 4 kartus. Ispanijos klimatas palankus saulės energijai išgauti, ypač pietų Ispanija, kur daug saulėtų dienų.
JAV
JAV pagamina 10 % pasaulinės saulės energijos. Pagal pagaminamos energijos kiekį JAV yra trečioji pasaulyje, o pagal jėgainių pajėgumus tik penktoji. JAV, turėdama mažesnių pajėgumų saulės jėgaines, energijos gamyba lenkia Japoniją ir Italiją. Jungtinių Amerikos Valstijų vidinėje rinkoje dominuoja Kalifornijos regionas, ten pagaminama 60 % šalyje gaunamos saulės energijos.
Japonija
Japonijoje pagaminama saulės energija sudaro 9 % pasaulio energijos. Šios energetikos situacija akivaizdžiai pasikeitė po Fukušimos atominės elektrinės avarijos. Staiga išaugo susidomėjimas saulės energija ir padaugėjo naujų saulės jėgainių.
Italija
Italija pagamina beveik 9 % pasaulio saulės energijos. Jos plėtojimą Italijoje lėmė kelios priežastys: pakankama Saulės radiacija, vyriausybės politika, skatinanti sumažinti priklausomybę nuo įvežtinio kuro bei gyventojų išsakyta neigiama nuomonė referendume dėl branduolinės energijos.
Lietuva
Nepaisant geografinės platumos, Lietuva turi neblogas sąlygas saulės energetikai, bet iki šiol šis procesas vyko vangiai. Palyginti su kitomis vidutinių platumų valstybėmis, Lietuvos rodikliai yra labai žemi (Vokietijoje įrengta 17,2 GW elektrinės, Čekijoje – 1,9 GW, o Lietuvoje tik 0,002 GW galios saulės jėgainių). Didžiulis susidomėjimas saulės elektrinėmis iki 30 kilovatų Lietuvoje kilo po to, kai valstybė už aukštą kainą įsipareigojo 12 metų fiksuotu tarifu supirkti jų gaminamą elektrą. Tokios lengvatos paspartino saulės elektrinių plėtrą, todėl dabar jų įvairaus dydžio ir galios galima matyti visoje Lietuvoje. 2013 m., neproporcingai išaugus namų ūkių ir verslo subjektų, norinčių pasipelnyti iš saulės energetikos valstybės sąskaita skaičiui, supirkimo tarifai buvo sumažinti, tad susidomėjimas saulės jėgainėmis atslūgo.
Saulės energetika

Energetika

Saulė yra pats galingiausias atsinaujinančios energijos šaltinis Žemėje. Sakoma, kad teorinis metinis pasaulio saulės energijos potencialas yra apie 100 kartų didesnis už vėjo energijos potencialą ir apie 12 000 kartų – už hidroenergijos potencialą. Nepaisant tokio dydžio, saulės energija elektrai ir šilumai gaminti kol kas naudojama mažiausiai. Tokia padėtis susiklostė neatsitiktinai: pati saulės energija yra išsisklaidžiusi, silpnai koncentruota, o jos parametrai kinta priklausomai nuo paros ir metų laiko, pagaminama elektra yra brangi, o naudingumo koeficientas siekia iki 20 %. Saulės energiją galima išgauti visur, bet labiausiai apsimoka tose vietose, kur daug saulėtų dienų. Ši energija saugi, neteršia aplinkos, jos ištekliai neriboti. Tačiau reikšmė pasaulio energetikoje kol kas tik simbolinė. Tobulėjant technologijoms gamyba gali atpigti ir tai leistų daugeliui ekonomiškai silpnų šalių, esančių karštojoje juostoje, plačiau naudoti saulės energiją.

Top 5

5 valstybės pagal saulės energijos panaudojimo dalį, 2010 m. Šaltinis: Atsinaujinančių energijos šaltinių politikos tinklas REN21.

Vokietija
Ispanija
JAV
Japonija
Italija
Lietuva
1)
2)
3)
4)
5)
Paslėpti
Saulės jėgainės Lietuvoje
Grįžti