Prezidentas
Renkamas respublikinės valdymo formos valstybės vadovas.
Monarchas
Valstybės valdovas, valdžią įgyjantis per sosto paveldėjimą arba rinkimais iki gyvos galvos.
Tautų Sandrauga
Savanoriška valstybių, anksčiau buvusių Jungtinės Karalystės kolonijomis, asociacija. Daugelio šių valstybių simbolinė monarchė yra Jungtinės Karalystės karalienė Elžbieta II.
Popiežius
Romos Katalikų Bažnyčios vadovas. Popiežius taip pat yra ir Vatikano valstybės vadovas, absoliutus monarchas.
Konklava
Kardinolų kolegijos susirinkimas, kurio metu renkamas naujas popiežius. Konklavai vadovauja Kardinolų kolegijos dekanas. Konklava taip pat vadinama uždara patalpa, kurioje yra renkamas naujas popiežius.
Parlamentas
Įstatymų leidimo ir svarbiausias tautos atstovavimo organas, renkamas rinkimų teisę turinčių piliečių.
Ministras pirmininkas
Vyriausybės vadovas parlamentinio valdymo sistemose. Ministras Pirmininkas atstovauja Vyriausybei ir vadovauja jos veiklai.
Lietuvos valdymo sistema

Valstybių grupavimas pagal valdymo formą

Valdymo formos

Respublika
Monarchija

Respublika – valstybės valdymo forma, kai aukščiausiasis šalies vadovas (prezidentas) yra šalies piliečių renkamas nustatytam laikui (paprastai 4–6 metams). Dauguma pasaulio šalių yra respublikos. Pagal prezidento vaidmenį šalies politiniame gyvenime skiriamos prezidentinės, parlamentinės ir mišrios (pusiau prezidentinės) respublikos.

Prezidentinė respublika
Parlamentinė respublika
Pusiau prezidentinė respublika
Vienpartinė respublika

Monarchija – valstybės valdymo forma, kai valstybės galva yra monarchas (karalius arba karalienė, kunigaikštis, imperatorius, sultonas). Monarchas paveldi aukščiausią valdžią – sostą – mirus arba pasitraukus pirmtakui. 2010 m. pasaulyje buvo 29 tikros monarchijos ir 15 – sąlyginių (Tautų Sandraugos narės). Beveik visos monarchijos yra Europoje ir Azijoje. Pagal monarcho vaidmenį šalies politiniame gyvenime monarchijos gali būti absoliučiosios ir konstitucinės.

Absoliučioji monarchija
Konstitucinė monarchija
Teokratinė monarchija

Grįžti