Valdymo formos
Sąvokos

Valdymo formos

Ekstremizmas – itin griežtos, radikalios pažiūros kuriuo nors klausimu (dažniausiai politikos, ideologijos srityje). Ekstremizmui būdinga neįprastai griežti, kraštutiniai veiksmai siekiant politinių arba kitų tikslų.

Federacija – šalių susivienijimas į vieną valstybę. Vokietijos Federacinę Respubliką sudaro iš esmės vienos tautos – vokiečių – gyvenami istoriniai kraštai (žemės): Bavarija, Saksonija, Tiuringija ir kt. O štai Rusijos Federacijoje yra daug autonominių respublikų, gyvenamų ne tik rusų, bet įvairių tautų: Kalmukija, Jakutija (Sacha), Totorija, Udmurtija, Baškirija ir kt. Federacinių valstybių dalys turi palyginti didelį savarankiškumą.

Konklava – Kardinolų kolegijos susirinkimas, kurio metu renkamas naujas popiežius. Konklavai vadovauja Kardinolų kolegijos dekanas. Konklava taip pat vadinama uždara patalpa, kurioje yra renkamas naujas popiežius.

Monarchas – valstybės valdovas, valdžią įgyjantis per sosto paveldėjimą arba rinkimais iki gyvos galvos.

Monarchija – valstybės valdymo forma, kai yra valdovas. Absoliutinėje monarchijoje valdovo valdžia yra faktinė, tikra, konstitucinėje monarchijoje – tik nominali, tradicinė. Teokratinė monarchija yra Vatikano valstybėje.

Ministras pirmininkas – vyriausybės vadovas parlamentinio valdymo sistemose. Ministras pirmininkas atstovauja Vyriausybei ir vadovauja jos veiklai.

Opozicija – politinė partija arba grupė, nesutinkanti su daugumos nuomone, prieštaraujanti daugumos politikai.

Parlamentas – įstatymų leidimo ir svarbiausias tautos atstovavimo organas, renkamas rinkimų teisę turinčių piliečių.

Prezidentas – renkamas respublikinės valdymo formos valstybės vadovas.

Popiežius – Romos Katalikų Bažnyčios vadovas. Popiežius taip pat yra ir Vatikano valstybės vadovas, absoliutus monarchas.

Respublika – valstybės demokratinės santvarkos forma. Dauguma valstybių, kaip ir Lietuva, yra respublikos. Tačiau ne kiekvienoje šalyje, pasivadinusioje respublika, iš tikrųjų galioja demokratijos normos.

Tautų Sandrauga – savanoriška valstybių, anksčiau buvusių Jungtinės Karalystės kolonijomis, asociacija. Daugelio šių valstybių simbolinė monarchė yra Jungtinės Karalystės karalienė Elžbieta II.

Teokratija – valdymo forma, kurioje aukščiausią valdžią turi dvasininkai.

Unitarinė valstybė – valstybė, kurios administracinių padalinių savarankiškumas yra nedidelis palyginti su federacinių valstybių. Tai pasakytina, pvz., apie Lietuvą arba Lenkiją, kurių atitinkamai apskritys ir vaivadijos neturi tokių plačių teisių kaip JAV valstijos, Vokietijos ar Austrijos federaciniai kraštai.

Valstija – teritorinis administracinis vienetas (padalinys) kai kuriose federacinėse valstybėse. Valstija paprastai turi plačią savivaldą.

Žodžio laisvė – laisvė kalbėti arba kitokiais būdais be cenzūros skleisti savo įsitikinimus, pažiūras, mintis.

Grįžti