Vandenynai ir jūros per vasarą sušyla mažiau negu sausuma, tačiau žiemą sausuma atvėsta greičiau negu vandenynai ir jūros, todėl žiemą didieji vandens telkiniai atiduoda sukauptą šilumą sausumai.
Pakrančių srityse oro temperatūra vasarą šiek tiek žemesnė negu nuo vandenyno nutolusiose vietose, bet žiemą pakrančių srityse gerokai šilčiau.
Virš vandenyno susidariusios drėgnos oro masės, slinkdamos į žemynų gilumą, laipsniškai sausėja. Kuo toliau nuo jūros ar vandenyno, tuo mažiau kritulių.
Amsterdamas ir Saratovas – du Europos miestai, įsikūrę panašioje platumoje, tačiau jų klimatas labai skirtingas. Olandijos sostinė yra prie Atlanto vandenyno ir turi jūrinio klimato bruožų (švelni žiema ir vėsi vasara, daug kritulių). Tolstant nuo vandenyno didėja metinė temperatūros amplitudė, klimatas tampa sausesnis. Pavolgio Rusijos miestas Saratovas jau turi žemyninio klimato bruožų (palyginti šalta žiema ir karšta vasara, iškrinta nedaug kritulių). Metinė temperatūros amplitudė Saratove yra dvigubai didesnė negu Amsterdame.
Vladivostokas ir Kumulas – du Rytų Azijos miestai, esantys vienodoje platumoje (43° š.pl.), tačiau Rusijos uostas yra prie Ramiojo vandenyno, o šiaurės vakarų Kinijos miestas Kumulas nutolęs nuo jo maždaug 2500–3000 km. Tuo galima paaiškinti ir ryškius klimato skirtumus tarp dviejų miestų. Vladivostoke – musoninis klimatas su drėgna ir gana vėsia vasara ir šalta bei sausa žiema. Kumule – žemyninis klimatas su karšta vasara ir labai mažu kritulių kiekiu.