Senovė
Geografijos samprata, raida ir geoinformacija |
|
Nuo pat seniausių laikų kinai kūrė savitą geografijos mokyklą. Gausiuose senovės kinų rašytiniuose šaltiniuose daug kraštovaizdžių aprašymų, kurių autoriai – žymūs to meto kartografai, diplomatai ir keliautojai.
Senovės Kinijos gyventojai gyveno gana uždarai ir jų geografinės minties laimėjimai kitur nebuvo žinomi, o patys irgi labai menkai težinojo, kas dedasi už Didžiosios kinų sienos. Tuo tarpu savo krašto pažinimui jie skyrė daug dėmesio. Senovės Kinijos metraščiuose sukaupta daug geografinių žinių apie jos teritorijoje plytinčius kalnus, upes, ežerus, dirvožemius, augaliją ir žemės ūkį. Senovės kinai turėjo mokslo ir technikos išradimų. Geografijos mokslui svarbiausi kompasas ir seismografas.
Menką tolimų kraštų pažinimą lėmė kinams būdinga sėsli gyvensena. Iki II a. pr. Kr. nėra rašytinių duomenų, rodančių apie kinų keliones svetur, o su kaimyninėmis valstybėmis prekiavo per tarpininkus klajoklius. Iš pradžių tai buvo diplomatinės kelionės mėginant susitarti su šalį puldinėjančiomis hunų gentimis. Iki II a. pr. Kr. su kaimyninėmis valstybėmis prekiavo per tarpininkus klajoklius, todėl Senovės Kinijos prekės buvo žinomos toli už šio krašto ribų. Ypač svarbią reikšmę tarptautinėje prekyboje turėjo Šilko kelias, kuriuo iš Senovės Kinijos buvo vežamas šilkas bei kitos vertingos prekės.
Žemės paviršiaus matavimo ir kartografavimo tikslumą skatino Senovės Kinijos praktiniai poreikiai. Žemėlapiai, o ypač tikslūs planai, buvo reikalingi statant Didžiąją kinų sieną, įrengiant drėkinimo ir sausinimo sistemas. Metraščiuose minima, kad senovės kinai turėjo žemėlapių sudarymo biurus ir spaustuves.